קליניקת עגול

אינסומניה

מוגדרת כחוסר יכולת להירדם או לישון רצוף ועמוק במהלך שנת הלילה, נפוצה במיוחד מעל גיל 60, בו כמעט מחצית מהאנשים יסבלו מבעיות שונות במהלך השינה, נשים סובלות פי שניים מגברים מהפרעות בשינה וחלקם ידווחו על זמן ארוך הלוקח להירדם וחלקם על התעוררויות לא רצויות במהלך הלילה או על יקיצה בשעה מוקדמת ללא יכולת לחזור לישון. כתוצאה מכך רובם ידווחו על עייפות, ישנוניות במהלך היום, פגיעה בזיכרון ובמצב הרוח.

שנת לילה טובה ועמוקה הכרחית לפעילות התקינה של הגוף, במהלך השינה הדם עובר סינון וניקוי, הרקמות מתחדשות והגוף כולו עובר רענון. אינסומניה כרונית עלולה לגרום עם הזמן גם למחלות נוספות כמו יתר לחץ דם, מחלות לב, אירועים מוחיים ולדיכאון.

הגורמים לבעיה רבים, ביניהם אפשר למצוא:

 • סביבת שינה לא נוחה מספיק.
 • הרגלי שינה לא נכונים, שינה בשעות מאוחרות ולא מסודרות.
 • צריכת קפאין, אלכוהול, סמים או עישון סיגריות לפני השינה.
 • חוסר בפעילות גופנית במשך היום.
 • שימוש בתרופות מסוימות וזו אחת מתופעות הלוואי.
 • עבודה בשעות הלילה כמו ברמנים, מלצרים או דיילים שמחליפים אזורי זמן בצורה תכופה ומשבשים את השעון הביולוגי הטבעי בגוף.
 • מחשבות טורדניות ומציקות, דילמות קשות לפיתרון בחיי היומיום המעסיקות את מוח האדם ומפריעות לרגיעה ההכרחית לתהליך השינה.
 • אינסומניה יכולה גם להיות משנית לבעיה אחרת כמו יתר פעילות בלוטת התריס, בעיות נפשיות שונות, דיכאון, לחץ וחרדה, משבר אישי או כאבים שונים המפריעים להירדם.

 טיפול המערבי בדרך כלל כולל:

 •  ארגון סביבת השינה בצורה נוחה ונעימה.
 • בניית הרגלי שינה נכונים הכוללים הימנעות משינה בצהריים, והליכה לישון בשעה סבירה בלילה.
 • הימנעות מקפאין ואלכוהול החל משעות אחר הצהריים.
 • תרופות הרגעה ושינה.
 • מומלץ להפחית את רמות הסטרס באמצעות דמיון מודרך, נשימות, יוגה, טיפולי שיאצו וכד'.

הטיפול התרופתי מקל באופן זמני על בעיית השינה אך ידוע ששימוש ממושך בתרופות מרגיעות ומרדימות יוצר נזק לגוף ותלות אשר הולכת וגדלה עם הזמן כדי להשיג את ההשפעה הרצויה. כמו כן הטיפול מתמקד בהעלמת הסימפטום בלבד, ללא התייחסות לשורש הבעיה ולכן בעיית השינה עלולה לחזור ולהחריף.

בעיות שינה בראי הרפואה הסינית

הטיפול ברפואה הסינית לבעיות שינה הינו טבעי, פשוט ויעיל ביותר. טיפול משולב בשיאצו וטווינה מרגיע את הנפש ומאפשר את השקט הפנימי הנדרש לשינת לילה עמוקה ואיכותית. באופן כללי, מטרת הטיפול היא לאזן את האדם ולא רק להעלים את הסימפטום. צור קשר במידה ואתה מעונין לפתור את הבעיה מהשורש.

הרפואה הסינית מסתכלת על בעיות שינה כעל הפרעה ב- SHEN – זהו הצ'י המזוקק והטהור ביותר מכל סוגי הצ'י, . הSHEN מייצג את נפש או רוח האדם. ניתן לראות את איכותו במצב בריא בניצוץ מבריק בעיניים, בחיוניות, ביצירתיות, בשמחה ובתשוקה לחיים.
לאלה שהSHEN אצלם חלש יסבלו מבעיות נפשיות שונות, דיכאון, חרדות וכד'. במהלך היום הSHEN מאפשר לנו תקשורת עם העולם שסביבנו דרך חמשת החושים, אך בלילה הוא זקוק למקום נוח ורגוע בו יוכל להתערסל בשקט ולאפשר לגוף רגיעה והתכנסות פנימה כחלק מתהליך ההירדמות. הפרעות במהלך השינה ייגרמו מכמה סיבות:

חוסר – חוסר יכולת להירדם אך לאחר ההירדמות השינה היא רצופה ללא הפרעות. בנוסף, לעיתים נראה תופעות נוספות כמו דפיקות לב מורגשות, פחדים וחרדות, עור פנים חיוור, עייפות ולאות, עיכול לא סדיר, רגישות יתר, בעיות זיכרון וריכוז. מדובר על סינדרום משולב – חוסר בדם הלב והטחול. דם, לפי הרפואה הסינית, מיוצר בגוף ע"י הטחול. אם הטחול חלש כתוצאה מאורח החיים הכולל הרבה מזון מתועש ודל ברכיבים תזונתיים, דילוג על ארוחות או אכילה מאוחר בלילה, יכול להיווצר חוסר בדם, עם הזמן חוסר הדם ישפיע גם על הלב ששולט על הדם וכלי הדם ואחראי על מערכת העצבים ועל הנפש. הלב מאחסן את הSHEN בזמן הלילה, אך זקוק לכמות מספקת של דם כדי לעגן אותו. אם יש חוסר בדם הלב תהליך ההירדמות וההתכנסות פנימה נפגע ולכן לוקח זמן רב להירדם. מטרת הטיפול סיני היא לחזק את דם הטחול והלב באמצעות תזונה סינית, טיפול טווינה או שיאצו מרגיע לSHEN ולחיצות בנקודות מחזקות טחול, לב ודם, מרגיעות SHEN, עבודה על מרידיאן הטחול והלב.

עודף – קושי בהירדמות, חלומות בלהה, סיוטים או התעוררות בשעת בוקר מוקדמת ללא יכולת לחזור לישון. הבעיה מחריפה במצבים רגשיים לחוצים, במתח ובכעסים רבים או בשתיית אלכוהול ואכילת מזון מטוגן בשעה מאוחרת. מדובר על סטגנציה בצ'י הכבד. הכבד הוא איבר חשוב ביותר ברפואה הסינית, הוא משמש כמעבדת פירוק רעלים בגוף ואחראי על התנועה החופשית של הצ'י בגוף. צ'י הכבד נוטה להיתקע כתוצאה מאורח חיים מודרני הכולל הכנסת רעלים רבים לגוף כמו ג'אנק פוד, מונוסודיום, צריכה מופרזת של אלכוהול וקפה, מזון שומני ומטוגן, שתייה תוססת ומוגזת ועוד. מבחינה רגשית הכבד נפגע מרגשות חזקים כמו כעס, זעם ותסכול לאורך זמן שנשמרים בבטן ולא נפרקים החוצה. לסטגנציה, עם הזמן וללא טיפול שיניע ויפתח אותה, יש נטייה להתחמם, החום העודף בכבד יכול לחדור גם אל הלב ולהפריע למנוחת הSHEN במקומו. כתוצאה מכך יהיה קושי בתהליך ההירדמות וגם לאחר ההירדמות השינה תהיה קלה ולא מרעננת, לעיתים ייתכנו סיוטים.
מטרת הטיפול סיני היא פיזור עודף החום ופתיחת הסטגנציה, באמצעות לחיצות בנקודות מקררות, מווסתות חום ופותחות סטגנציה, טיפול שיאצו או טווינה מרגיע SHEN, עבודה על מרידיאן הכבד והלב, שינוי הרגלי חיים.

פנימי – קושי לישון רצוף במשך הלילה, התעוררויות רבות להשתנה או ללא סיבה, שינה קלה ולא מרעננת. היכולת לישון רצוף במהלך הלילה היא באחריות הכליות אשר מקררות ומרסנות את הלב ומאפשרות לSHENN לשהות בלב בשקט ללא הפרעות. הכליות נחלשות עם הזמן כתוצאה מאורח חיים הכולל עבודה קשה ללא מנוחה מספקת, שתיית מעט מים, צריכה ממושכת של סמים או ממחלה כרונית ארוכה וממושכת. חולשה בכליות יכולה לגרום גם לתופעות של עודף חום מדומה כמו: אי שקט נפשי, הליכה מתוך שינה, הזעות לילה, תחושת גלי חום, פה וגרון יבשים, סחרחורות, כאבים בגב התחתון ועוד.
מטרת הטיפול סיני היא לפזר את החום המדומה, להרגיע את הSHEN ולחזק את הכליות דרך טיפול שיאצו או טווינה מרגיע ומפזר חום עודף, לחיצה בנקודות מרגיעות SHEN ומחזקות כליות, עבודה על מרידיאן הכליות, שינוי הרגלי חיים.

 

 טיפול עצמי לאינסומניה:שינה

 • הימנעו משתיית אלכוהול, קפה או עישון לפני השינה
 • הקפידו לאכול את הארוחה האחרונה בערב מוקדם ככל האפשר.
 • מצאו את הדרך שלכם לפרוק את מתחי היומיום לפני השינה. באמצעות מדיטציה, יוגה,  או דמיון מודרך תוכלו להרגיע את הנפש והמוח ולהיכנס אל המיטה מוכנים יותר להירדם.
 • הקפידו לעשות פעילות אירובית גופנית מתונה, כשעה 3-4 פעמים בשבוע הליכה, ריצה, שחייה, ריקוד או כל דבר אחר שאוהבים אך לא לפני השינה.
 • איכלו ארוחת בוקר טובה, מזינה ומגוונת. טריות ואיכות המזון אותו אנו צורכים לאורך היום משפיעים ישירות על מצב הצ'י , הדם ומצב הרוח.
 • שתו יותר מים, עדיף להימנע ככל האפשר ממשקאות מוגזים, מיצים ממותקים וכו', שתיית תה קמומיל או חלב חם כשעה לפני השינה עוזרת להירדם בקלות.
  • רבים מכירים ויודעים כמה נעים ומרגיע יכול להיות טיפול שיאצו, איזו הרגשה של רעננות ושלווה הוא יכול להעניק בתוך המירוץ… שרונה, תל אביב

 • » לקריאת כל ההמלצות
 • יצירת קשר

  לקבלת פרטים נוספים חייגו 052-8391780 או השאירו פרטים ונתקשר:

  שמך:

  טלפון:

  מייל: •