קליניקת עגול

בעיות עיכול

בעיות עיכול, כאבי בטן, עצירות ושלשול לסירוגין הינה תופעה המכונה תסמונת המעי הרגיז או הרגיש –  IBS. בין 10-20% מהאוכלוסייה סובלים מהבעיה, המתחילה לרוב בין גילאי 20 עד 50. ייתכנו תסמינים נוספים כמו בטן נפוחה, צרבות, עייפות, רעשים וגזים, דחיפות במתן צואה ועוד. חומרת ותדירות התסמינים משתנה ונעה בין תסמינים קלים וכאבים לעתים רחוקות ועד כאבים משתקים ותכופים הפוגעים בשגרת החיים וגורמים לחיסורים רבים מהעבודה. הכאב מתואר ככאב עוויתי בבטן התחתונה המוקל לאחר יציאה. יש כאלה הנוטים לסבול יותר משלשול ויציאות רכות ותכופות (מעל 3 פעמים ביום) ואילו יש כאלה הנוטים לסבול יותר מעצירות, צואה קשה ומאמץ בהתרוקנות (עד 3 יציאות בשבוע), יש כאלה הסובלים גם וגם לסירוגין.

ישנו קשר ברור בין הכאבים בבטן לתכיפות ואיכות היציאות, כמו כן ברור כי לחץ ומתח נפשי מחמירים את הבעיה.
כאב אקוטי, חד וחדש בבטן אשר עוצמתו מתגברת מהר ולא קרה בעבר, מחייב התערבות רפואית מיידית.

בין הגורמים לבעיות עיכול ניתן למצוא:

 הפרעה בתנועתיות המעי: במעיים יש תנועה פריסטלטית מחזורית שתפקידה לדחוף את המזון במורד המעיים בתהליך העיכול. תנועתיות יתר תגרום לשלשול ותנועתיות מופחתת תגרום לעצירות.

 • עלייה בתחושת הכאב הסובייקטיבית: ישנם אנשים להם יש סף כאב נמוך ועלייה קלה בלחץ בדופן המעי תגרום לתחושת כאב אף על פי שבבדיקות מעבדה לחץ הגז ונפח התוכן במעיים היו תקינים וממוצעים באוכלוסיה.
 • סיבות נפשיות: יותר ממחצית החולים סובלים מחרדה, דיכאון או בעיה נפשית אחרת.

טיפול מערבי כולל:

 • טיפול תזונתי, הרכבת תפריט ע"י דיאטנית קלינית. חולים רבים סובלים מחוסר ספיגה ללקטוז או סורביטול, הורדת מוצרי חלב מהתפריט והימנעות משימוש בממתיקים מלאכותיים יפחיתו את הגזים, ויקלו על הנפיחות הבטנית.
 • הורדת מזונות מסוימים הידועים כגורמים לגזים ונפיחות: שעועית, כרוב, בצל, ענבים, תמרים, צימוקים, קפה, יין, בירה ועוד.
 • במקרה עצירות מומלצת דיאטה עשירה בסיבים, ארוחות גדולות.
 • במקרה שלשול מומלצת דיאטה המכילה ארוחות קטנות ומרובות לאורך היום כל כ4 שעות.
 • טיפול תרופתי להקלת עצירות או שלשול.

הטיפול התרופתי מקל באופן זמני על הכאבים ועוזר בשיפור היציאות, אך ידוע ששימוש ממושך בתרופות יוצר נזק לגוף ותלות אשר הולכת וגדלה עם הזמן כדי להשיג את ההשפעה הרצויה. כמו כן הטיפול מתמקד בהעלמת הסימפטום בלבד, ללא התייחסות לשורש הבעיה ולכן הכאבים עלולים לחזור ולהחריף.

בעיות עיכול בראי הרפואה הסינית

הטיפול ברפואה הסינית לבעיות עיכול וכאבי בטן הינו טבעי, פשוט ויעיל ביותר בשל הקשר הברור בין מידת הלחץ הנפשי לחומרת הכאבים. טיפול משולב בשיאצו וטווינה מרגיע את הנפש ומאפשר לפרוק את המתח שהצטבר. באופן כללי, מטרת הטיפול היא לאזן את האדם ולא רק להעלים את הכאב. צור קשר במידה ואתה מעונין לפתור את הבעיה מהשורש.

הרפואה הסינית מסתכלת על התופעה בדר"כ כעל שילוב של כמה גורמים. ניתן להדגים כמה מקרים בפשטות לפי האבחנה הסינית:

חוסר – כאבים קלים ועמומים יחסית, נטייה לשלשול ויציאות רכות, עייפות וחוסר אנרגיה. מדובר על מקרה של חוסר צ'י בטחול. תפקידו ברפואה הסינית הוא לעבד ולפרק את המזון שאנו אוכלים, לזקק ממנו אנרגיה ולשנע אותה לכל הגוף. בתקופה בה אנו חיים, רוב האנשים אינם אוכלים בצורה הנכונה ביותר עבור הגוף שלהם. צ'י הטחול נחלש כתוצאה מאכילה לא מסודרת, דילוג על ארוחות ובמיוחד מאכילה מאוחר בלילה. אורח חיים הכולל הרבה מזון תעשייתי מעובד, ג'אנק פוד, סוכר לבן, קמח לבן, מוצרי חלב ומתוקים או צריכה מרובה של מזון קר ונא הדורש אנרגיה רבה ממערכת העיכול לחימום ופירוק המזון, מחלישים את הטחול עם הזמן.
מבחינה רגשית הטחול מושפע ונחלש מדאגות רבות ומחשבות או מלמידה אינטנסיבית. בנוסף, רוב האנשים אינם לועסים את המזון מספיק זמן בפה, כך שחלקי מזון לא לעוסים מגיעים לקיבה ומקשים על תהליך פירוק המזון והתמרתו לאנרגיה. תפקיד נוסף של הטחול הוא להחזיק אנרגטית כלפי מעלה, אם צ'י הטחול חלש נוכל לראות סימנים של צניחה, גם אנרגטית – עייפות ולאות, מצב רוח ירוד וכו' וגם פיזית – טחורים, הרניה, ורידים ודליות ברגליים, שלשול תכוף ודחוף, חולשה ברגליים ועוד.
מטרת הטיפול הסיני היא לחזק את צ'י הטחול ע"י שינוי תזונתי, טיפול שיאצו מחזק, לחיצה בנקודות מחזקות צ'י טחול, טיפול שיאצו בבטן, עבודה על מרידיאן הטחול.

עודף – כאבי בטן המחמירים בעקבות מתח ולחץ נפשי, עצירות ושלשול לסירוגין, בנוסף נראה תחושה של חוסר התרוקנות ביציאה, קושי לשחרר, נפיחות בבטן, שיהוקים וגיהוקים, רעשים בבטן ועוד. מדובר על סטגנציה בצ'י הכבד. תפקיד הכבד הוא לשמש כמעבדה לפירוק רעלים בגוף והוא אחראי על התנועה החופשית של הצ'י בגוף. צ'י הכבד נוטה להיתקע כתוצאה מאורח חיים מודרני הכולל הכנסת רעלים רבים לגוף כמו ג'אנק פוד, מונוסודיום, צריכה מופרזת של אלכוהול וקפה, מזון שומני ומטוגן, שתייה תוססת ומוגזת וחוסר בפעילות גופנית. מבחינה רגשית הכבד נפגע מרגשות חזקים כמו כעס, זעם ותיסכול לאורך זמן שנשמרים בבטן ולא נפרקים החוצה,לכן הבעיה תחריף בזמנים בהם יש יותר מתח וסטרס בעבודה או בבית ותשתפר בתקופה לחוצה פחות או לאחר טיפול שיאצו מרגיע. אם בנוסף גם צ'י הטחול חלש, אנרגיה עודפת מהכבד עלולה לפלוש אליו ולהפריע לפעילות מערכת העיכול. מטרת הטיפול הסיני היא לפתוח את הסטגנציה בכבד באמצעות טיפול שיאצו או טווינה מניע ופותח חסימות, טיפול שיאצו בבטן, לחיצה בנקודות מפזרות סטגנציה ומחזקות צ'י טחול, עבודה על מרידיאן הכבד והטחול.

חיצוני – כאב בטן חזק ואקוטי, שלשול תכוף ודחוף, בדר"כ כתוצאה מצריכה של מזון מקולקל או רקוב. הכאבים חולפים לרוב בעצמם לאחר מספר ימים בהם האדם מתאושש. במקרה כזה המטרה היא לעזור לגוף לפנות את הפסולת ולאחר מכן לחזק ולייצב את מערכת העיכול.

קור – כאבי בטן חזקים וחדים, תחושת כיווץ בבטן. הכאב משתפר לאחר חימום הבטן, לחץ ומגע קל באזור ומחמיר לאחר צריכת מזון קר, קפוא או נא. הקור העודף גורם לכיווץ ולחוסר תנועה, לתקיעות בזרימת האנרגיה ולכן יש כאב. קור יכול להגיע אל הגוף ממקור חיצוני, צריכה מופרזת של מזון קר או קפוא כמו גלידה למשל, יכולה להחליש את מערכת העיכול ולגרום לכאבי בטן ושלשול.
מטרת הטיפול הסיני היא לחמם ולחזק את מערכת העיכול באמצעות טיפול טווינה מניע קור ומחמם, חימום הבטן עם מוקסה, לחיצה בנקודות מחזקות אנרגיה, טיפול שיאצו בבטן.

טיפול עצמי בכאבי בטן:

 • איכלו ארוחת בוקר טובה, זוהי הארוחה החשובה ביותר ביום, היא מאפשרת לגוף לפתוח את היום בצורה טובה לאחר הצום של שנת הלילה, מערכת העיכול נכנסת לעבודה והמזון מפיק אנרגיה בה  נשתמש לאורך כל היום. חשוב שהארוחה תהיה מזינה ומגוונת, כדאי להפחית בבצקים כמו קרואסונים, פיתות, בייגלה וכד' ובמקום ניתן לאכול דייסת קווקר או סולת, סלט ירקות וכו'.
 • הקפידו לאכול כפי שהרמב"ם המליץ: בבוקר אכול כמו מלך, בצהריים כמו נסיך ובערב כמו אביון. ארוחת הערב צריכה להיות הקטנה והקלה ביותר לעיכול. בשעות הלילה מערכת העיכול צריכה לנוח ולהתנקות, נוכחות מזון בשעות אלו במעיים מעמיסה על מערכת העיכול ומחלישה אותה.
 • איכלו בנחת, בישיבה ליד שולחן. חשוב להקפיד על לעיסה ממושכת וטובה של המזון. פירוק המזון מתחיל עוד בפה, חלקי מזון לא לעוסים היטב מקשים על מערכת העיכול.
 • הרבו בשתיית מים, עדיף להימנע ככל האפשר ממשקאות מוגזים, מיצים ממותקים וכו'.
 • הקפידו לעשות פעילות אירובית גופנית מתונה, כשעה 3-4 פעמים בשבוע הליכה, ריצה, שחייה, ריקוד או כל דבר אחר שאוהבים.
 • בעצירות: מומלץ לאכול ארוחות גדולות 3 פעמים ביום. התזונה צריכה להיות עשירה בסיבים תזונתיים, ירקות ופירות על קליפתם, נבטים, דגנים מלאים ועוד.       הרבו בצריכת פירות יבשים ובעיקר שזיפים.
 • בשלשול: 5 ארוחות קטנות כל 4 שעות, מרבית המזון צריך להיות חם, מבושל, מאודה או אפוי.
  • רבים מכירים ויודעים כמה נעים ומרגיע יכול להיות טיפול שיאצו, איזו הרגשה של רעננות ושלווה הוא יכול להעניק בתוך המירוץ… שרונה, תל אביב

 • » לקריאת כל ההמלצות
 • יצירת קשר

  לקבלת פרטים נוספים חייגו 052-8391780 או השאירו פרטים ונתקשר:

  שמך:

  טלפון:

  מייל: •