קליניקת עגול

כאבי ראש

כמעט כל אדם חווה כאב ראש בשלב כלשהוא בחייו, זהו אחד הכאבים השכיחים ביותר.

באופן כללי חשוב להבדיל בין שני סוגים של כאבי ראש:

1)    כאב ראש מוכר שכבר היה בעבר וקל יחסית לטיפול באמצעות משככי כאבים, תדירות ועוצמת הכאב תלויה ברמות הסטרס ואורח החיים של האדם. חלק גדול מכאבי הראש שייכים לקבוצה זו ואינם קשורים למחלה פנימית או פגיעה בראש.

2)   כאב ראש חדש, פתאומי ובלתי ניתן להסברה. כאב בדר"כ חזק מאוד וברוב המקרים גם משככי כאבים לא עוזרים . במקרה כזה חובה לפנות לבירור רפואי מיידית. כאב ראש יכול להיות הסימן הראשון לגידול מוחי, דלקות ומחלות שונות בתוך המוח עצמו. כדאי מאוד לפנות לטיפול רפואי מוקדם ככל האפשר.

בין כאבי הראש הנפוצים ניתן למנות:

מיגרנה:
הכאב יכול להיות בצד אחד של הראש או שניהם, הכאב מתגבר בהדרגה לעוצמה חזקה מאוד ויכול להימשך עד 72 שעות. חלק קטן מהאנשים יחוו אאורה, סימנים מוקדמים לפני הכאב הכוללים הפרעות בשדה הראייה, רגישות לאור ורעש, קווים בוהקים בשדה הראייה, לעתים בחילה או הקאה.

Tension headache  כאב ראש "לוחץ":
כאב ראש השכיח ביותר, ככל הנראה נגרם ממתח בשרירי הקרקפת. כאב קבוע יחסית בעוצמתו, לא ממוקם בוודאות אך מורגש בשני הצדדים. יש הסובלים כרונית מכאב ממושך ויומיומי ויש כאלה הסובלים מהתקפי כאב של כמה שעות בתדירות משתנה. ללא תופעות נלוות כמו הקאה או הפרעות ראייה.

כאב ראש עונתי או כאב ראש מקובץ cluster headache:
כאב חזק ביותר תמיד בצד אחד של הראש באזור העין, הרקה והלסת, הכאב נמשך עד כשעה וחצי ומלווה בעין דומעת ואדומה בצד של ההתקף, אף נוזל או סתום, העפעף צונח מטה. הכאב מגיע במקבצים בתקופה של בין חודש לשלושה חודשים לעיתים עד  3 פעמים ביום ואפילו להעיר את האדם מהשינה. לאחר מכן נעלם מעצמו לתקופה של כשנה פחות או יותר וחוזר שוב.
טיפול: בזמן התקף מסיכת חמצן, טיפול תרופתי.

טיפול מערבי בדרך כלל כולל:

 • תרופות ומשככי כאבים שונים בהתאם לתדירות ועוצמת הכאבים.
 • חשוב לדעת! שימוש ממושך בתרופות לכאבי ראש עלול לגרום לכאב ראש עצמו.

הטיפול התרופתי מקל באופן זמני על הכאב, אך ידוע ששימוש ממושך במשככי כאבים יוצר נזק לגוף ותלות אשר הולכת וגדלה עם הזמן כדי להשיג את ההשפעה הרצויה. כמו כן, הטיפול מתמקד בהעלמת הסימפטום בלבד, ללא התייחסות לשורש הבעיה לכן הכאבים עלולים לחזור ולהחריף.

כאבי ראש בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מסווגת כאבי ראש בדר"כ לפי מיקום הכאב. מרדיאנים זורמים גם בראש בתבנית מסוימת, הפרעה בזרימת האנרגיה במרידיאנים או חולשת האיברים הפנימיים עלולה לגרום לכאב ראש. ניתן לסווג כמה דוגמאות בצורה פשוטה לפי האבחנה הסינית.

חוסר – כאב קל ועמום, קשה למיקום מדויק, לרוב באיזור המצח והרקות. יש חוסר בצ'י ו\או בדם ולכן הכאב יוטב במנוחה, באמצעות מגע באיזור הכאב, אכילת מזון חם, שתיית מים. מוחמר ללא מנוחה מספקת, תזונה לא מאוזנת וחוסר בשתיית מים. תפקיד הטחול ברפואה הסינית הוא לעבד ולפרק את המזון שאנו אוכלים, לזקק ממנו אנרגיה ולשנע אותה לכל הגוף. אורח חיים הכולל תזונה בשעות לא מסודרות, דילוג על ארוחות, אכילה מאוחר בלילה, צריכה מרובה של מזון תעשייתי מעובד, ג'אנק פוד, קמח לבן וסוכר לבן, גורם להחלשת צ'י הטחול. מבחינה רגשית הטחול נחלש מדאגות רבות ומחשבות או מלמידה אינטנסיבית. צ'י טחול חלש עלול לגרום לעייפות, בעיקר אחרי אוכל, יציאות רכות, נפיחות בבטן, גזים, כאבי ראש ועוד.
מטרת טיפול הסיני היא לחזק את צ'י הטחול, טיפול שיאצו מחזק ועדין, עיסוי ראש וקרקפת ולחיצות בנקודות משככות כאבי ראש ומחזקות אנרגיה, עבודה על מרידיאן הטחול.

עודף – כאב חזק, חד או פועם, בדר"כ בצד אחד. עלול להגיע גם בפולסים לקודקוד הראש. יש עודף אנרגיה באזור הראש ולכן הכאב יוחמר בפעילות גופנית, רעש ואור חזק, מגע קל באזור יכול להיות כואב ולא נעים. מדובר בסטגנציה חריפה של צ'י הכבד. הכבד משמש כמעבדת פירוק רעלים בגוף ואחראי על התנועה החופשית של הצ'י בגוף. צ'י הכבד נוטה להיתקע כתוצאה מאורח חיים מודרני הכולל הכנסת רעלים רבים לגוף כמו ג'אנק פוד, מונוסודיום, צריכה מופרזת של אלכוהול וקפה, מזון שומני ומטוגן, שתייה תוססת ומוגזת וחוסר בפעילות גופנית. לסטגנציה, עם זמן וללא טיפול שיניע אותה, יש נטייה להתחמם. לכן, בזמנים בהם האדם מכניס אל גופו חום רב מאלכוהול, בשר אדום, סמים, קפה או בתקופות לחוצות רגשית נראה תופעות של עודף חום המצטבר בחלק העליון של הגוף. מבחינה רגשית הכבד נפגע מרגשות חזקים כמו כעס, זעם ותסכול לאורך זמן שנשמרים בבטן ולא נפרקים החוצה,לכן הבעיה תחריף בזמנים בהם יש יותר מתח וסטרס בעבודה או בבית ותשתפר לאחר ירידה בלחץ ובסטרס, בשכיבה במיטה בשקט וחושך או לאחר קבלת עיסוי או טיפול שיאצו מרגיע.
מטרת הטיפול הסיני היא להרגיע את הכאב ולהוריד את עודף האנרגיה כלפי מטה אל כפות הרגליים דרך טיפול שיאצו מפזר ומניע, טיפול טווינה בנקודות משככות כאב ומורידות צ'י כלפי מטה, עבודה על מרידיאן הכבד, שינוי הרגלי חיים.

חיצוני – כאב ראש חזק, מופיע לאחר חשיפה ממושכת של הגוף לרוח ולתנאי מזג אוויר קשים. אם הרוח הייתה קרה והגוף לא היה מכוסה ומוגן מספיק באזור שבין השכמות לאוזניים, או במצב של עייפות או רעב גדולים היא עלולה לחדור אל הגוף ולגרום לכאב באזור האחורי של הראש, הקור גורם לכיווץ ולכן תהיה בנוסף גם נוקשות בצוואר ובשכמות, תחושת קור.
מטרת הטיפול הסיני היא לחמם ולפזר את הרוח שפלשה דרך טיפול שיאצו בגב העליון, הצוואר והכתפיים, טיפול טווינה בנקודות מפזרות רוח ומשככות כאב, שימוש בכוסות רוח לסילוק הרוח שפלשה.

פנימי – כאב ראש עמום על כל הראש, תחושה של ריקנות בראש או כאב באזור האחורי של הראש, האוקסיפוט. הכאב מחמיר לאחר עבודה קשה וארוכה, חוסר בשינה ומנוחה, חשיפה לקור ושתייה מעטה של מים. הכאב ישתפר לאחר מנוחה טובה, חימום הגב התחתון ושתיית מים. מדובר על חוסר בכליות. הכליות הן האיבר העמוק והחשוב ביותר ברפואה הסינית, הן מעורבות בשליטה על משק המים ולחץ הדם, איכות העצמות והסחוסים ומתבטאות בשיער הראש, הקרחה מוקדמת היא סימן ברור לחולשת הכליות. אורח חיים הכולל עבודה פיזית קשה ללא מנוחה מספקת, הרמת משקל כבד, חוסר בשתיית מים, מחלה כרונית ארוכה ועוד גורמים נוספים יחלישו את הכליות עם הזמן. בנוסף, מבחינה רגשית הכליות נחלשות מפחדים רבים וטראומות קשות.
במקרה והכליות חלשות נוכל לראות גם כאבים בגב תחתון, בברכיים או בעקבים, סימני הזדקנות מוקדמת. מטרת הטיפול הסיני היא לחזק את הכליות דרך טיפול שיאצו איטי ועמוק בגב התחתון, לחיצה בנקודות מחזקות אנרגיה בכליות ומשככות כאבים בראש, עבודה על מרידיאן הכליות.


טיפול עצמי לכאב ראש:  כאב ראש

 • כאב אקוטי המתאים למצב של חוסר ישתפר פלאים באמצעות מגע קל באזור, עיסוי בנקודות סביב הרקות ובמצח. ניתן גם ללחוץ על הנקודה המפורסמת מעי גס 4, ממוקמת על ראש הגבעה שבין האגודל לאצבע המורה. חפשו את המקום הרגיש ביותר באזור צמוד ומתחת לעצם ופשוט תישארו בלחיצה בנקודה כמה דקות בשני הצדדים.

      שימו לב: הנקודה אסורה ללחיצה לנשים בהיריון!

 • בכאב כרוני: תדאגו לעצמכם. תנו לגוף שלכם את המנוחה לה הוא זקוק. שנת לילה טובה מאפשרת למערכת העצבים להירגע ולעשות restart לכל המערכות בגוף.
 • איכלו ארוחת בוקר טובה, מזינה ומגוונת. טריות ואיכות המזון אותו אנו צורכים לאורך היום משפיעים ישירות על מצב הצ'י  ומצב הרוח.
 • הקפידו לעשות פעילות אירובית גופנית מתונה, כשעה 3-4 פעמים בשבוע הליכה, ריצה, שחייה, ריקוד או כל דבר אחר שאוהבים.
 • תנו ליצירתיות שבכם ביטוי.
 • שתו יותר מים. אולי ההמלצה החשובה ביותר, עדיף להימנע ככל האפשר ממשקאות מוגזים, מיצים ממותקים וכו'.
  • רבים מכירים ויודעים כמה נעים ומרגיע יכול להיות טיפול שיאצו, איזו הרגשה של רעננות ושלווה הוא יכול להעניק בתוך המירוץ… שרונה, תל אביב

 • » לקריאת כל ההמלצות
 • יצירת קשר

  לקבלת פרטים נוספים חייגו 052-8391780 או השאירו פרטים ונתקשר:

  שמך:

  טלפון:

  מייל: •